Társadalmi befogadás tanulmányok MA
Társadalmi befogadás tanulmányok mesterképzési szak (Interkulturális pszichológia és pedagógia)
Intézetünk 2005 szeptemberében alakult, mint az ELTE PPK önálló szervezeti, oktatási és kutatási központja, 2015-től pedig önálló intézetként működünk. Kulturális- és kulturális összehasonlító szemléletmóddal, szerteágazó témákkal foglalkozunk, mint például az előítélet-csökkentés, a tolerancia, az állampolgári felelősség, az emberi jogok, a méltányosság és esélyteremtés az oktatásban, az interkulturális és kisebbségi oktatás, a szelekció és szegregáció, a társadalmi nemek (gender) kérdései. Arra vállalkozunk, hogy az interkulturalitás komplex témáját interdiszciplinárisan – pedagógiai, pszichológiai és nevelésszociológia szempontból is – oktassuk és kutassuk.
Az IPPI 2009 szeptemberében indította el az “Interkulturális pszichológiai és pedagógiai” önálló mester (MA) szakot, amely négy féléves, egy szakiránnyal rendelkező, összesen 120 kredites program. A 2013-as évvel kezdődően angol nyelven is működik a képzés, Intercultural Psychology and Education (MA) néven.
A 139/2015. számú kormányrendelet értelmében a 2017 szeptemberében induló évfolyamtól kezdődően a szak neve "Társadalmi befogadás tanulmányok"-ra módosult. A képzettség megnevezése pedig "Okleveles társadalmi befogadás tanácsadó" lett. Ezzel párhuzamosan az angol nyelvű képzésünk elnevezése 2017-től: "Social Integration"; "Social Integration Counsellor" lesz.
A mesterszak fókuszában a kultúra pszichológiai és pedagógiai elméletei és a multikulturalitás gyakorlati szempontjai állnak. Kiemelt hangsúlyt fektet a kulturális, kulturális összehasonlító és interkulturális pszichológiai és pedagógiai megközelítések bemutatására és az interkulturális interakció interdiszciplináris vizsgálatára. A képzés célja olyan elméletileg felkészült gyakorlati szakemberek képzése, akik elmélyült interkulturális pszichológiai és pedagógiai tudásuk és kompetenciájuk birtokában tudatosan kezelik a plurális társadalomban megjelenő értékek sokféleségét. Nyitottak mások véleményének, kultúrájának megismerésére, valamint képesek olyan helyzetek teremtésére, amelyek ezeknek az értékeknek az elfogadását és a kulturális sokféleség pozitív hozamának kiaknázását segítik. A képzés kiemelten nagy hangsúlyt fektet a gyakorlati tevékenységekre, a foglalkozások mintegy fele gyakorlat (tréningek, szemináriumok, terepmunkák), melynek során felkészítjük a hallgatókat a csoportközi -, az interkulturális kommunikáció sajátosságainak megértésére, a különböző kultúrájú emberek együttes munkájának eredményes szervezésére, és a folyamat közben szükségszerűen fellépő feszültségek, konfliktusok hatékony gyakorlati kezelésére is. Az interkulturalitás kérdéskörében elméletileg felkészült és a gyakorlatban is jártas szakemberek munkájára nagy a szükség van az oktatás és nevelés intézményeiben, a köz- a civil- és a magánszférában is, többek között a közigazgatásban, az iskolákban, a civil szervezeteknél, a médiában és a nemzetközi vállalatoknál és szervezeteknél is.
Szakos tájékoztató prezentációnk
2024/2025 Szakos tájékoztató prezentáció
IPPI élet képekben: