Szakdolgozat

Szakdolgozat

A Komplex Szakdolgozati Útmutató letöltése innen

Tudnivalók a szakdolgozat elkészítéséről, témaválasztástól a leadásig

Témaválasztás

A szakdolgozat témájának bejelentési határideje szokásosan október 15. (őszi félév) illetve május 15. (tavasz félév). A szakdolgozati témát a tervezett védést megelőző szemeszterben kell bejelenteni. A hallgató a témabejelentést a Neptun rendszeren keresztül nyújtja be. Az űrlapon a szakdolgozónak meg kell adnia a dimplomamunkája témáját, témavezetőjét, valamint jelölnie kell, hogy a tervezett dimplomamunkához szükséges-e etikai kérelem benyújtása; erről előzetesen konzultálnia kell a választott témavezetőjével.  A témabejelentéshez a konzulens jóváhagyásán túl az Intézetvezető jóváhagyása is szükséges; ez a témabejelentés után, a Neptun rendszeren keresztül történik meg.

A témavezető kiválasztásánál javasoljuk tanulmányozni az IPPI honlapon lévő oktatói adatlapokat, amelyeken a főbb kutatási területek is szerepelnek, és az aktuális témakiírásokat. Természetesen nem csak az oktatók témáiból lehet saját szakdolgozati témát választani, inkább orientációs szempontként javasolt használni ezeket az információkat.

A szakdolgozati téma megválasztásakor alapvető szempont, hogy a választott kutatási téma, terület illeszkedjen a Társadalmi befogadás szak szellemiségéhez, abban jelenjen meg a tágan értelmezett interkulturális személet a társadalmi befogadás kontextusában. A témaválasztásban a személyes motivációk és érdeklődési területek mellett szerepet kell kapjon az a szempont is, hogy a szakdolgozó képes a képzés során elsajátított ismeretek önálló, empíriára is épülő munka során történő alkalmazására.

A téma bejelentésekor a tágabb témát kell körülhatárolni, célszerű ezért egy általánosabb címet leadni a bejelentésnél. A konkrét kutatás megtervezése után lehet majd egy pontosító alcímmel ellátni magát a dolgozatot.


Etikai engedély

A PPK-n érvényben lévő szabályozás szerint minden olyan kutatómunka, amelynek része emberből, vagy embertől származó adatok elemzése, kizárólag már meglévő kutatásetikai engedély birtokában kezdhető meg és végezhető.
Pszichológiai, neveléstudományi, illetve ezekhez kapcsolódó kutatások esetében az engedélyt a Kari Kutatásetikai Bizottság (KEB) adja ki. A kutatásetikai kérelemmel kapcsolatos tudnivalók, a kérelemhez szükséges formanyomtatványok, a gyakran ismételt kérdések és válaszok a PPK KEB honlapján találhatók, illetve tölthetők le: https://www.ppk.elte.hu/keb/kerelem
Az etikai engedély megszerzése minden szakdolgozónak saját felelőssége (témavezetői szupervízióval). Az etikai kérelmet a témavezetővel való egyeztetések során a szakdolgozó tölti ki, a KEB-hez azonban csak a témavezető nyújthatja be e-mailben. 

A kérelmeket az őszi félévben legkésőbb december 1-ig, a tavaszi félévben legkésőbb június 1-ig érdemes benyújtani a KEB számára.


Konzultációk

A szakdolgozat előkészítésének és elkészítésének folyamatában a témaválasztástól az empírikus munka elvégzésén keresztül a dolgozat elkészítéséig, majd leadásáig nemcsak fontos, hanem kötelező is a témavezetővel való rendszeres szakmai és módszertani konzultáció. A konzultációk tartalmi megtervezéséhez érdemes figyelembe venni, hogy a témavezető a szakdologzat elkészítéséhez szükséges szakmai kérdésekben illetékes, a technikai feladatok konkrét elvégzésében nem. A témavezetővel folytatott minimum hat konzultáció megtörténtét a témavezető a Konzultációs lap aláírásával igazolja. E dokumentum kötelezően csatolandó a szakdolgozathoz. A konzultáció mikéntjét – személyes, online, e-mailen keresztül történő – a témavezető határozza meg.


A szakdolgozat

A szakdolgozatot csak azt követően lehet benyújtani, hogy a témavezető plágiumvizsgáló programmal megvizsgálta azt, és megállapította, hogy a szakdolgozat ilyen szempontból is eleget tesz a hivatalosan előírt követelményeknek.

A szakdolgozat leadási határideje az éves kari szabályozás szerint alakul: jelenleg április 20. (tavaszi félév), illetve november 20. (őszi félév). A diplomamunkát tehát abban a félévben kell leadni, amely félév vizsgaidőszakában a védés megtörténik. A dolgozat részét kell, hogy képezze a már említett Konzultációs igazolólap a konzulens aláírásával, valamint az Eredetiségnyilatkozat, amit a hallgató ír alá. Az eredetiségnyilatkozat során a hallgatónak jogi felelőssége tudatában azt kell igazolnia, hogy a benyújtott szakdolgozat általa készített eredeti munka.
A szakdolgozatot az összes mellékletével, a csatolt nyilatkozatokkal és igazolásokkal együtt egyetlen pdf fájlban vagy – több fájl esetén – egy zip fájlformátumban tömörített fájlban kell feltölteni a Neptun-rendszeren keresztül. A feltölthető fájl(ok) mérete mind a pdf, mind a zip, külön-külön max. 204,8 MB lehet.

A Konzultációs igazolólap és az Eredetiségnyilatkozat a PPK alábbi honlapjáról tölthető le: https://www.ppk.elte.hu/tanulmanyi/urlapok

A SZABÁLYOK ISMERETE, A HATÁRIDŐK BETARTÁSA, A MEGFELELŐ DOKUMENTUMOK BESZERZÉSE ÉS LEADÁSA A SZAKDOLGOZÓ FELELŐSSÉGE!


Javasolt haladási ütemterv


Csak akkor tudjuk garantálni a témavezetői jóváhagyás határidőre való megszületését, és így a dolgozat adott félévben való leadását, amennyiben az itt jelzett határidőig a teljes dolgozat beküldésre kerül a konzulensnek!