Terepgyakorlat
Terepgyakorlat
A terepgyakorlat során hallgatóink 60 órában egy szervezet munkájába kapcsolódnak be, amelyet kiegészít további 30 órányi felkészülés, ez a konzultációkat és a szemináriumi órákat is magában foglalja.
A gyakorlat során a hallgatók az adott szervezet életébe komplex és aktív módon kapcsolódnak be. A különféle szakmai és szervezési folyamatokba betekintve, alapvetően egy projektben vesznek részt fő tevékenységként, emellett vázlatosan megismernek más projekteket is, amennyiben erre lehetőség és kapacitás van a szervezet és a hallgató részéről. A konkrét feladatokat az intézmény jelöli ki, a hallgatóval egyeztetve. Lehetőség van például különböző elemző vagy kutatói tevékenységekben való részvételre, az egyéni tanulássegítés (mentorálás) kipróbálására, különféle interkulturális közösségi programok, konferenciák és képzések kidolgozására és megszervezésére.
Kérdések és válaszok (GY.I.K.)
érvényes: 2019/2020 tanévtől
Milyen gyakorlóhelyek közül lehet választani?
Alapvetően ELTE PPK IPPI választja ki a gyakorlóhelyeket szakmai szempontok alapján. A gyakorlóhelyekkel az IPPI veszi fel a kapcsolatot és minden szervezési folyamat az IPPI valamely oktatója (vagy oktatói) által valósul meg. Az aktuális félévre vonatkozó gyakorlóhelyek a gyakorlatvezetők által vezetett kurzusokon kerülnek kihirdetésre, illetve a honlapon elérhetővé tesszük. Emellett lehetőség van hallgató által kezdeményezett illetve Erasmus+ keretében teljesíteni a szakmai gyakorlatot.
Hogyan kerül valaki valamely gyakorlóhelyre?
A gyakorlati szeminárium egyik első alkalma az úgynevezett „Börze”, amelyen mind a hallgatók, mind a gyakorlóhelyek képviselői jelen vannak. A Börzét a félév elejére szervezzük, ezen az alkalommal a gyakorlóhelyek bemutatkoznak, lehetőség van kérdéseket feltenni, személyesen is megismerkedni a szervezet képviselőivel. Az alkalmat követően a gyakorlóhelyekre történő jelentkezés online történik az IPPI kijelölt oktatójának koordinálásával. Fontos tudnivaló, hogy nem a gyakorlóhelyeknél kell jelentkezni! Amennyiben túljelentkezés van egy adott helyre, úgy a gyakorlatért felelős oktatókkal egyeztetve konszenzusos döntési folyamat során jelöljük ki, hogy ki melyik helyre kerüljön.
Hogyan lehet olyan gyakorlóhelyre menni, amely nincs az IPPI által megadott listában?
Portfóliónövelés céljából gyakorlóhelyet az iskolai és terepgyakorlatok előtti félévekben lehet ajánlani az IPPI számára. Ha egy hallgató egy bizonyos gyakorlóhelyre szeretne menni, akkor a félév kezdete előtt írásban keresse fel az intézetvezetőt, valamint a gyakorlatvezető tanárt és egyeztessen vele a lehetséges gyakorlóhelyről. Az ajánlást az IPPI mérlegeli és szakmai szempontok alapján eldönti, hogy az adott szervezet megfelelő-e a gyakorlat helyszínéül.
Az ajánlás elküldésének határideje:
- Iskolai gyakorlat esetében – legkésőbb január 10. (a következő tanév őszi gyakorlatára)
- Terepgyakorlat esetében – legkésőbb június 15. (a következő tanév tavaszi gyakorlatára)
Az írásos kérvény tartalmi elemei:
- az iskola vagy az intézmény neve, kontakt információk, weboldal;
- a kontaktszemély elérhetőségét (olyan gyakorlóhelyet tudunk elfogadni, ahol van egy felelős személy, aki a hallgatókat fogadja, velük szakmai tevékenységet végez)
- az intézmény szakmai profiljának leírása (ha van, akkor egyéb szakmai anyagok, vagy honlapcím csatolása lehetséges)
- motiváció: miért akar az adott helyen gyakorlatot végezni;
Az eljárás menete, amennyiben a hallgató javasol gyakorlati helyet:
A hallgató kérvény formájában benyújtja speciális igényét, és amennyiben megfelel a szakmai kívánalmaknak és megítélésünk szerint tud minőségi munkát végezni az adott helyen, akkor a gyakorlat vezető tanár írásban engedélyezi azt, egy írásos feljegyzés formájában.
A terepgyakorlatot vezető kollegák együtt döntenek a kérvény elbírálásáról. Kritériumok: fogadó szervezet tevékenysége.
Lehet-e ERASMUS+ keretében külföldön végezni a szakmai gyakorlatot?
A hallgató kérelmét csak abban az esetben támogathatja az intézet (IPPI), ha a hallgató a kiválasztott munkahellyel előzetesen egyezteti és írásban rögzíti az alábbi két pontot:
1) Szupervizor személye: a külföldi fogadóintézményben egy szakmailag kompetens személy fogadja és vezeti a tevékenységét;
2) Tevékenységterv: a hallgató részletesen leírja, hogy mik lesznek a feladatai. Fontos, hogy sem pedagógusi (pl. nyelvtanítás), sem pszichológiai tevékenység (pl. terápiás foglalkozás) nem végezhető, kivéve ha a hallgatót az egyéb, korábbi végzettsége erre jogosítja! A tevékenységtervet előzetesen egyeztetni kell a mentoroknak
Új lehetőség, hogy a külföldön végzett szakmai gyakorlat önálló szakmai gyakorlatként is elismertethető: ha minimum 2 hónapos külföldi gyakorlatot végez valaki, amit diplomamelléklet formájában ismer el az ELTE PPK. De fontos tudnivaló, hogy ebben az esetben szakmai gyakorlatként nem ismertethető el ez az időszak illetve a program sem.
Lehet-e a saját munkahely gyakorlati hely?
Kivételes esetekben, egyedi mérlegelés alapján. Az erre vonatkozó kéréseket az intézetvezetőnek és a gyakorlatokat szervező tanárnak kell írásos formában benyújtani (tartalmi elemeit ld. fent, írásos kérvény tartalmi elemei).
A terepgyakorlatot vezető kollegák együtt döntenek a kérvény elbírálásáról. Kritériumok: fogadó szervezet tevékenysége, hallgató tervezett munkavégzése, motiváció.
Lehet-e utólag gyakorlatot elismertetni?
Nem, mivel a gyakorlatok során intenzív szemináriumi munka is folyik, amelyet nem lehet utólag pótolni. A gyakorlati munka és a szemináriumi munka együtt halad a gyakorlat során.
Az utólagos elismertetés csak nagyon indokolt esetben lehetséges, az erre vonatkozó kéréseket az intézetvezetőnek és a gyakorlatokat szervező tanárnak kell írásos formában benyújtani.
Mi történik, akkor, ha nem tudok jelen lenni a szemináriumi alkalmakon vagy a gyakorlati alkalmakon?
A gyakorlati tárgy esetében kötelező a jelenlét, kismértékű hiányzás a félévvégi értékelést negatívan befolyásolja, nagymértékű hiányzás kizárja a jegyszerzést. A gyakorlatok teljesítésének feltételei a szemináriumi alkalmakon minden kurzus esetében elhangzanak (illetve ezeket a kurzustematika is tartalmazza).