Záróvizsga

Záróvizsga és szakdolgozat védése

A Komplex Szakdolgozati és Záróvizsga Útmutató letöltése innen

Bírálat
A diplomamunka bírálója a témavezető, valamint egy kijelölt másodolvasó is értékeli írásban a dolgozatot. Amennyiben a két bíráló véleménye több mint két érdemjeggyel eltér, úgy az IPPI intézetvezetője egy harmadik személyt kér fel a diplomamunka bírálására. A bírálatok a dolgozat értékelése (erősségek, korlátok) mellett egy-egy konkrét kérdést is tartalmaznak; amelyekre a védés során válaszolni kell. A konzulens szűkebben a szakdolgozathoz kapcsolódó kérdést tesz fel, a másodolvasó pedig egy teoretikusabb, az interkulturális tanulmányokhoz kapcsolódó kérdést („tétel”).
A bírálatot a záróvizsga időpontját megelőzően legalább két héttel fel kell tölteni a megfelelő Neptun felületre, hogy a hallgató időben elérhesse azt, és ezáltal felkészülhessen a szakdolgozat szóban történő megvédésére a záróvizsgán.

A bírálat szempontjai
1. Témaválasztás: újszerűség, relevancia, hasznosíthatóság
2. Elméleti keret: szakirodalmi források minősége és mennyisége, kidolgozottság (Ha meglévő kutatáshoz csatlakozik a szakdolgozó, akkor világosan különüljön el, mi az eredeti kutatás elméleti kerete, és mi az ő önálló hozzájárulása a témához.)
3. Módszertan: hipotézisek, módszer, eljárás
4. Empíria elemzés: szakszerűség, komplexitás, értelmezés
5. Forma és felépítés: szabványosság, struktúra, arányok
6. Nyelvi kidolgozottság: szakszerűség, stílus, elaboráltság
7. Összbenyomás: koherencia, önállóság, erősség


Záróvizsga

A bizottság
A védésen a bizottság elnöke (az IPPI valamely egyetemi tanára, habilitált egyetemi docense, egyetemi docense – jellemzően az IPPI intézetvezető egyetemi tanára) mellett annak állandó tagjai az IPPI oktatói közül kerülnek ki (2-4 fő), valamint egy külső tag is jelen van. A védésen jelen van még meghívottként a bizottság tagjain túl a konzulens, valamint lehetőség szerint a másodolvasó is.


Feladatok a védésen
A vizsgán alapvetően négy feladata van az államvizsgázónak:
1. A szakdolgozat lényegre törő bemutatása (javasolt időtartam: 8-10 perc);
2. válasz a bírálatokra (amennyiben azok tartalmaznak olyan kritikai megállapításokat, amelyekre reflektálni szükséges);
3. válasz a konzulens és a másodolvasó által feltett konkrét kérdésekre;
4. válasz a bizottság szóban feltett kérdéseire (amennyiben vannak ilyen kérdések).


Időkeret és időbeosztás
A rendelkezésre álló időkeret: maximum 15 perc, de semmiképpen sem több, mint 17 perc. Fontos tehát a jó időbeosztás.
A 15 percet a vizsgázó belátása szerint strukturálja; lehet például az 1-3 pontokon sorban haladni, de lehet úgy is csinálni, hogy a szakdolgozat bemutatásának folyamatába építi be a bírálatokra adott válaszokat és/vagy a konzulens által feltett kérdésre adott választ. A másodolvasó által adott kérdésre („tétel”) mindenképpen külön szükséges válaszolni. Célszerű a Bizottság felé jelezni a vizsga megkezdésekor, milyen stratégiát követ a vizsgázó, azaz hogyan, milyen sorrendben oldja meg a részfeladatokat!
Gyakori, hogy valamely elméleti hátteret, vagy elemzési szempontot hiányol a bírálat, ilyenkor célszerű lehet úgy eljárni, hogy magának a dolgozatnak a bemutatását egészíti ki a hiányolt szempontokkal a vizsgázó. Érdemes tehát nem pusztán a kritikákra, kérdésekre válaszolni, hanem lehet „hozzátenni” is a bemutatáshoz!
A napi beosztásban 30 perc jut összességében egy-egy vizsgázóra. Ezért is fontos időben érkezni a vizsgára! (Inkább kicsit korábban, mint a megadott időpontra).


Prezentáció
A védéshez kötelező kísérő prezentáció készítése (ppt/prezi/infografika, stb.). Tekintettel a rendelkezésre álló időre (15 perc), maximum 10-15 diát érdemes készíteni. Javasolt címek (értelem szerűen a saját kutatához igazítva): Témafelvetés, Elméleti háttér, Hipotézisek, Módszer, Eredmények, Összefoglalás-Kitekintés. Általános elv, hogy a diasor alapvetően a szakdolgozat bemutatását kíséri, azt a szóbeli kifejtést egészíti ki. Érdemes arra törekedni, hogy minél kevesebb, de lényeges információ legyen rajta, ne legyen zsúfolt! A szakdolgozat bemutatása mellett érdemes 2-4 diát szentelni a bírálatokban feltett kérdésekre adott válaszok rövid összefoglalásának is (amennyiben azokat a szakdolgozattól elkülönülten mutatja be).
A váratlan technikai helyzetek megelőzése érdekében védésen bemutatásra előkészített anyagokat érdemes legalább két független helyen tárolni a prezentációt (például egy pendrive és egy online felület).


Értékelés
A védést követően a bizottság rövid időre kiküldi a jelöltet, és ötfokozatú érdemjeggyel értékeli 1.) a szakdolgozat védését, 2.) a "tétel" kérdésre adott választ. Ezt követően a jelöltet visszahívja, majd az eredményt az Elnök közli.