Dr. Szabó Mónika-díj 2025. év kitüntetettje: Jozifek Zsófia

Jozifek Zsófia rendkívül sokoldalú, folyamatosan a multikulturális szemléletért, valamint az előítéletek tudatos megkérdőjelezéséért dolgozó szakember.
Jelenleg művészetterápiás foglalkozásokat tart a MáSzínházban és az AppArtMan LakáSzínházban, amelyek számos kisebbségi helyzetben élő felnőttnek segítenek a mindennapok kihívásait kezelni, és önmagukat alkotó embernek tekinteni. Ezekben a folyamatokban az empowerment kulcsfontosságú eszköz, amelynek alapjait az Interkulturális pszichológia és pedagógia (mai nevén Társadalmi befogadás tanulmányok MA) mesterképzésen sajátította el (végzés éve: 2015).
Kifejezetten sok projektben dolgozott női témákkal a hatalom dinamikájának tükrében, intellektuális fogyatékossággal élő nőkkel együttműködve írt inkluzív színdarabot fogyatékos és nem fogyatékos színészek számára (MáSzínház: KépMás, rendezte: Bakonyvári Krisztina), amely a fogyatékos nők nőiségével kapcsolatos témák körüljárásáról szólt. Az előadást középiskolások számára, különböző oktatási intézményeket bevonva játszották 37 alkalommal. A Nyitott Kör Színházi nevelési társulat keretei között a „Nemek” című vitaszínházi programot dolgozta ki és vezette, a nőket és a férfiakat gátló/segítő társadalmi elvárásokról és a média vonatkozó hatásáról, amelyet éveken át játszottak. A Covid időszakában az „online tantermi” változatát is megalkották, amely sok fiatal számára egyedülálló, élményszerű kapcsolódási lehetőség volt az izolációval terhelt időszakban.
A Láttad?! című fórumszínházi előadást menekült egyedülálló anyák, illetve a többségi társadalom által csonkának tekintett családok történetei alapján írta. Ennek játszása során számos hátrányos helyzetű csoport számára adott lehetőséget – a fiktív történet kereteit felhasználva – alternatív narratívák létrehozására a migrációról (migreateducation.wordpress.com).
A tanári jóllétet vizsgáló, akciókutatás alapú nemzetközi projektet (To be project) vezette 2019 és 2022 között, amely 2023-ban elnyerte a Tempus Közalapítvány és az Innovációs Minisztérium Erasmus+ Nívódíját.
Jelenleg a Boldogságóra Integrált Programban több ezer pedagógust támogat a pozitív óvodai-iskolai klíma kialakításában, az érzelmi- és társas tanulás fejlesztésében, és a multikulturális szemlélet kibontakoztatásában.
A díjról:
Az ELTE PPK Interkulturális Pszichológiai és Pedagógiai Intézetének oktatói, kutatói és dolgozói 2021-ben megalapították a – 2020. március 3-án súlyos betegségben elhunyt – Szabó Mónika emlékére, halálának első évfordulóján a Dr. Szabó Mónika-díjat, amellyel a névadó személyére és munkásságára emlékezve és emlékeztetve évente egy kiváló egyetemi hallgatót vagy a társadalmi integráció és nemi egyenlőség érdekében kifejtett aktivista tevékenységet végző személyt kívánnak kitüntetni.